LAJME NGA BOTA

5 të vdekur nga sulmi terrorist në Izrael

Gjermania aktivizon planin emergjent të gazit për të siguruar furnizime

Gjermania aktivizon planin emergjent të gazit për të siguruar furnizime

Pesë të vdekur nga sulmi terrorist në Izrael.

Pesë persona janë qëlluar për vdekje nga një person i armatosur palestinez në një periferi të qytetit izraelit të Tel Avivit, në sulmin e tretë vdekjeprurës të këtij lloji në një javë.

Ndodhi në Bnei Brak, një nga zonat më të populluara hebreje ultra-ortodokse të vendit, raporton BBC, transmeton lajmi.net.

Personi i armatosur u qëllua për vdekje nga policia, tha një ndihmës mjekësor në vendngjarje.

Forcat izraelite të sigurisë ishin në gatishmëri të lartë pas sulmeve nga arabët izraelitë të martën dhe të dielën e kaluar, të cilat lanë të vdekur gjashtë persona.

Pamjet nga vendi i ngjarjes në Bnei Brak treguan sulmuesin i veshur me të zeza duke qëlluar mbi njerëzit me pushkë në një rrugë dhe duke vrarë shoferin e një makine që kalonte.

Sulmuesi është identifikuar si një palestinez 26-vjeçar nga një fshat afër Jeninit, në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar, i cili më parë kishte qenë i burgosur në Izrael.

Source