LAJME SHQIP

Fotografia e ish-presidentit Ibrahim Rugova vendoset brenda Parlamentit Evropian

288602523 574576227360254 8042700219274166264 n 780x439

Fotografia e ish-presidentit Ibrahim Rugova vendoset brenda Parlamentit Evropian

Ibrahim Rugova u lind më 2 dhjetor 1944 në fshatin Cerrcë, komuna e Istogut, dhe ka vdekur më 21 janar të vitit 2006, pas një beteje me kancerin në mushkëri.

Ndryshe, Rugova admirohej për ndjekjen e një politike rezistencë paqësore ndaj sundimit serb – në kohën kur shpërbërja e Jugosllavisë po shkaktonte luftëra të përgjakshme në Kroaci dhe Bosnje dhe Hercegovinë në fillim të viteve 1990.